کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم ؟

دنداندر این نوشتار یاد می‌گیریم چگونه از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم.

مینا قابل رویت‌ترین قسمت دندان است که یک ماده کاملا سخت است و برای تاب آوردن در مقابل جویدن و گاز گرفتن، طراحی شده است. به علت بادوام بودن مینای دندان، با افزایش سن هنوز این قسمت از دندان برای خرد کردن و شکستن مستعد است. اگر مینا به اندازه کافی مواد معدنی داشته باشد، رنگ دندان روشن‌تر یا سفیدتر است. با این وجود، برای بسیاری از افراد اغلب نیمه شفاف، خاکستری روشن یا زرد رنگ می‌شود. که این رنگها از یک ماده استخوانی‌مانند زیر مینا یعنی عاج دندان نشات می‌گیرند. این بافت قوی است و بیشتر ساختار دندان را تشکیل می‌دهد و به عنوان محافظ مینا عمل می‌کند. هسته دندان، زیر عاج، pulp cavity نامیده می‌شود. این قسمت از رگ‌های خونی، (که مواد مغذی حیاتی برای زنده نگهداشتن دندان را فراهم می‌کنند) بافت و اعصاب تشکیل یافته است.

قسمتی از pulp cavity که در ریشه قرار دارد، کانال ریشه‌ای نامیده می‌شود و از طریق آن رگ‌های خونی و اعصاب وارد دندان‌ می‌شود تا قسمتی از pulp بشوند. همچنین افزایش سن در از بین رفتن دندان‌ها یکی از عوامل می‌باشد. حتی اگر ۴۵ ساله هم باشید بر اثر گذشت زمان مینای دندان‌ شما خراب می‌شود. در نتیجه، دندان‌ها رنگ طبیعی عاج درون مینا را منعکس می‌کنند.

مطلب مرتبط: این روش سفید شدن دندان در خانه را حتما باید بدانید

دلایل تغییر رنگ دندان

برای این‌که بدانیم چگونه از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم باید بدانیم دلیل تغییر رنگ دندان چیست. هر چند که خیلی از افراد دندان‌های سفید و خیلی روشن دارند، اما گروهی از افراد دندان‌های زرد رنگ دارند. کلید این مسئله در این است که بدانید رنگ طبیعی دندان‌ شما چیست.

در زیر چند دلیل برای این موضوع آورده شده است:

لکه‌های خارجی رنگ ساختار درونی دندان‌ (معمولا عاج دندان) را تحت تاثیر قرار می‌دهند، چه بعد و چه قبل از ظاهر شدن در دهان. شرایط وراثتی، بیماری (hyperbilirubinemia و غیره)، میزان بیش از حد فلوراید (که سبب لکه‌های قهوه‌ای و سفید می‌شود)، داروهای مشخص (مثل تتراسایکلین) که قبل از ۸ سالگی استفاده شوند، از دلایل این تغییر می‌باشند. به علاوه، شوک و ضربه جسمی و روحی منجر به خونریزی درون pulp دندان‌ و در پی آن تغییر رنگ دندان‌ می‌شود. همچنین دندان‌ پس از روش root-canal تیره‌تر می‌شود. لکه‌های خارجی شامل یک تغییر رنگ به طور مستقیم روی مینای دندان، یا شکاف‌هایی روی سطح دندان‌ می‌شوند.

جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها

عوامل این لکه‌ها موارد زیر هستند

غذاها (بلوبری‌ها، کاری، سس سویا) و نوشیدنی‌ها (قهوه، چای، کولا، شراب قرمز، آب جو)، به ویژه آن دسته از نوشیدنی‌ها که اسیدی هستند، استعمال توتون، بهداشت دندانی ضعیف که منجر به پلاک و جرم می‌شود و لکه‌ها به آسانی روی دندان‌ها انباشته می‌شوند.مواد دندانپزشکی از قبیل رنگ ماده احیاءگر که باعث ظاهر نیمه شفاف مینای دندان می‌شوند. مواد مکمل حاوی آهن. استفاده بیش از دهان شویه‌های حاوی کلرهگزیدین و کلرید ستیلپریدینیوم. ورودی بیش از اندازه فلوراید به خاطر سطوح بالا و غیر معمول در آب یا از طریق مصرف پیوسته فلوراید خمیر دندان یا دهان شویه‌ها. داروهایی که حاوی آنتی‌هیستامین، آنتی‌سایکوتیک هستند یا داروهای کنترل‌کننده فشار خون بالا.

مطلب مرتبط: ۱۲ چیز مهم که باید از دندان های‌تان بدانید

جلوگیری از تغییر رنگ

خوشبختانه، راه‌های زیادی برای جلوگیری از تغییر رنگ بیشتر دندان‌ها وجود دارد. برای شروع، از عوامل خارجی لکه‌ها تا حد امکان اجتناب کنید. سپس به طور مرتب بعد از هر غذا مسواک بزنید تا از لکه‌های ایجاد شده به وسیله غذاها و نوشیدنی‌ها جلوگیری به‌عمل آورید. همچنین با استفاده از نخ دندان می‌توانید تشکیل باکتری و جرم‌های بین دندان‌ها را کاهش دهید و سلامت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. برای از بین بردن لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید و هرگز به افراد غیر متخصص رجوع نکنید. دندانپزشک به وسیله مواد مخصوص دندان‌ها را سفید می‌سازد یا از روکش استفاده می‌کند.

امیدواریم این نوشتار پیرامون این‌که چگونه از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم برای‌تان مفید بوده‌باشد.


سایت کسب و کار بازده

چگونه از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم

منبع: وب سایت شفاف


تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید


مطالب مرتبط
شخصیت شناسی از روی دندان: شکل دندان تان از شخصیت‌تان چه می‌گوید
جلوگیری از زرد شدن دندان: چطور از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم
دندان های سفید : ۹ ترفند برای داشتن دندان های سفید
کودکی با ۳۰۰ دندان در فیلیپین
برای داشتن دندان های سالم و سفید حتما این ۶ سبزی را بخورید
درمان دندان درد: ۲۰ درمان خانگی دندان درد که دردتان را تسکین می دهد
این روش سفید شدن دندان در خانه را حتما باید بدانید
۱۲ حقیقت جالب درباره دندان هایتان که باید بدانید
دندان درد: ۲۲ موثرترین درمان خانگی دندان درد که باید بدانید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی