کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اخلاق و اعتقادات شخصی علت خشونت در جهان است

چه انگیزه‌ای باعث می‌شود شخصی مرتکب خشونت شود و به طورکلی علت خشونت در جهان چیست؟ این سوالی است که اکثر آدم‌ها وقتی با خشونت های بسیار زیاد در تمام نقاط جهان روبرو می شوند میپرسند. بیش‌تر توضیحات به این سوال حول این موضوع محوری می‌چرخد که خشونت اشتباه است. اگر کسی خشن است، احتمالا چیزی در روانشناسی اخلاق او نادرست است- مثلا این‌که آنها ذاتا بد هستند، خوددار نیستند، خودخواه هستند یا توانایی درک صدماتی را که وارد می‌کنند ندارند. با این‌حال معلوم است این فرضیه‌ی بنیادی اشتباهاتی سهوی دارد. مشکل آنها اصلا اشکال در اخلاق‌شان نیست، بلکه مشکل در عملکرد روانشناسی اخلاق آنها است. بیشتر خشونت در جهان ناشی از عواطف اخلاقی است.

علت خشونت در جهان

من مطالعه روی این موضوع را با پرسیدن این‌ سوال شروع کردم: چرا مردم با این موضوع که گاهی خشونت ممکن است جایز باشد(اصلا آیا چنین چیزی درست است) مخالف هستند. با نگاهی بین-‌نسلی به این مطلب فکرکردم که چرا ۵۰ سال پیش سیلی زدن بچه نسبت به امروز پذیرفته‌شده‌تر بود، و چرا هنوز هم در بخش‌های خاصی از کشور پذیرفته‌شده‌است. با نگاهی بین-فرهنگی به این مطلب پرداختم که چرا برای غربی‌ها کشتن زن به دلیل خیانت ناموسی غیرقابل درک است، اما در بعضی نقاط جهان از این عمل حمایت می‌شود.

برای پیدا کردن پاسخ به‌کمک همکارم اِلِن فیسک از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، خشونت را میان فرهنگ‌ها و تاریخ بررسی کردم. ما سوابق تمام انواع خشونت‌ها، اعم از جنگ تا شکنجه و نسل‌کشی و قتل را تحلیل کردیم. هرچند کار بسیار ناراحت‌کننده‌ای بود اما به نتایج جالبی رسیدیم. ما الگویی شناسایی کردیم که در آن خشونت هم قابل‌پیش‌بینی و هم توصیفی بود.

مطلب مرتبط: ۷ روش پاسخ دادن به خشونت کلامی آدم ها

وجه‌مشترک، این بود که انگیزه‌های اولیه، ‌اخلاقی بودند. این بدان معنی است که عاملان خشونت حس می‌کردند آن‌چه انجام می‌دهند از نظر اخلاقی درست است. در حقیقت وقتی مرتکب خشونت می‌شدند، حس می‌کردند انجام ندادن آن کار از نظر اخلاقی غلط است. علت خشونت در جهان قصور در عواطف اخلاقی نبود، بلکه بیش‌تر به این دلیل بودکه حس تشخیص خوب و بد در آنها متفاوت بود. از نظر آنها خشونت به طور اساسی کار درستی است حتی اگر هیچ‌کس نتواند توجیه محتملی برای آن پیدا کند.

با این دیدگاه بیایید به موضوع سیلی‌زدن بچه برگردیم. کودکی از فرمان مادر خود سرپیچی می‌کند، مادرش به او سیلی می‌زند زیرا فکر می‌کند باید کودکش را در برابر خودش محافظت‌کند و تضمین کند که این بچه در زمان بزرگ‌سالی فردی مسئول خواهد بود. او این کار را وظیفه‌ی خود به‌عنوان یک مادر می‌داند.

به همین ترتیب، گروهبان‌های مسئول آموزش نظامی و رهبران باندها، نیروهای تازه‌وارد را وادار به انجام کارهای سخت و خطرناک می‌کنند، زیرا معتقدند این وظیفه‌ی آنها است که یک تعهد همیشگی و سرسپردگی محض ایجادکنند، چیزی که در جنگ لازم است. ما می‌توانیم این ذهنیت را در تروریست‌ها نیز ببینیم. اعضای داعش معتقدند انجام اعمال ترورریستی به‌لحاظ اخلاقی الزامی و قابل‌توجیه است، این در حالی است که سربازان امریکایی برای کشتن تروریست‌ها، قربانی شدن چند شهروند را می‌پذیرند. در تمام این سناریوها عمل خشونت‌آمیز از نظر فرد مرتکب‌شونده به‌عنوان فضیلت دیده می‌شود. زمانی‌که جزییات تیراندازی کالیفرنیا مشخص شود، از تیراندازها بیش‌تر خواهیم‌ دانست؛ آیا آنها احساس می‌کردند عمل خشونت‌بارشان وظیفه‌ای بود که باید انجام می‌دادند؟ اگر پاسخ مثبت باشد، چرا؟

در موردکاوی‌هایی که ما درباره علت خشونت در جهان انجام دادیم یک الگوی عمومی وجود داشت: خشونت با هدف ضابطه‌مند کردن روابط اجتماعی و حفظ نظم اخلاقی انجام ‌می‌شود. مرتکبان (خشونت) اقدامات‌شان را تحت کنترل دارند- آنها می‌دانند درحال آسیب زدن به هم‌نوعان خود هستند، ولی این دقیقا همان ‌کاری است که قصد انجام‌اش را دارند.

سوال جالب این است که آیا آدم‌ها هنگام ارتکاب اعمال خشونت‌بار حس خوبی دارند؟ پاسخ این است که آدم‌ها به‌طور‌کلی دوست ندارند آسیبی به بقیه بزنند. مانند بسیاری از اعمال اخلاقی ازجمله ”حمایت از آن‌چه درست است” و ”گفتن حقیقت”، ارتکاب خشونت نیز بسیار اضطراب‌آور است، حتی مستلزمِ تعالیم خاص و حمایت اجتماعی است. به کسانی فکر کنید که داخل آب یخ شیرجه می‌زنند تا جان کسی را که در حال غرق شدن است نجات دهند. این کار درست است اما بیش‌تر ما از آن لذت نمی‌بریم.

مطلب مرتبط: ۶ بی اعتقادترین کشور دنیا

از این‌رو برای دانستن علت خشونت در جهان و این‌که خشونت انگیزه‌های اخلاقی دارد، چگونه به تلاش‌های ما برای کاهش‌دادن آن کمک می‌کند؟ این نشان می‌دهد ما باید به‌دقت درباره‌ی استراتژی‌های‌مان تجدیدنظر کنیم. برای مثال، سال‌ها است می‌کوشیم خشونت مسلحانه را با افزایش معاینات‌ بهداشت روان کاهش دهیم. هرچند این کار درست است، اما خشونت مسلحانه را به‌طور قابل‌توجهی کاهش نمی‌دهد زیرا خشونت مسلحانه توسط کسانی که مشکلات روح و روان دارند انجام نمی‌شود. بلکه کسانی مرتکب آن می‌شوند که حس می‌‌کنند کاری که انجام می‌دهند ازنظر اخلاقی درست است.

در تلاش برای کاهش خشونت، می‌توانیم به دوربین‌های نصب‌شده روی لباس پلیس‌ها را کنترل کنیم. نظریه‌ی پشت این قضیه این است که اگر پلیس بداند تحت نظر است کم‌تر اعمال خشونت‌بار انجام می‌دهد. این‌طور فرض می‌شود که احتمال درگیر شدن آدم‌ها در کارهایی که می‌دانند اشتباه است بسیار کم‌تراست زمانی‌که می‌دانند تحت نظر هستند. اما اگر پلیس‌ها احساس‌کنند کاری که انجام می‌دهند از نظر اخلاقی درست است، ‌چه؟ آیا این‌که از او فیلم گرفته می‌شود او را از انجام کاری که فکر می‌کند وظیفه‌اش است، باز‌می‌دارد؟

درحالی‌که هنوز خوب یا بد بودن دوربین بدنی مشخص نیست، جالب توجه است برخی جوامعی که از آن استفاده می‌کنند تحت فشار شدیدی برای تغییر قوانین اخلاقی هستند تاجایی‌که هرکسی بداند که خشونت علیه غیرنظامیان قابل‌قبول نیست. به‌نظر می‌رسد این فشار از سوی جامعه برای تغییر معیارهای اخلاقی، کلیدی برای کاهش انواع خشونت‌ها باشد. ما باید غیراخلاقی بودن خشونت را درون فرهنگ تثبیت کنیم. مداخلاتی در سطح روانشناسی وجود دارند که می‌توانیم انجام دهیم، اما بیش‌تر موضوع مربوط‌به تغییرات ساختاری جامعه است مثل دادن فرصت‌های بیش‌تر به مردم، کاهش نابرابری‌ها، و افزایش ثبات.

خبر خوب این است که خشونت، قابل تغییر و درحال تغییر است. از لحاظ تاریخی، نرخ جهانی خشونت برحسب درصدی از جمعیت درحال کاهش است. انگیزه‌ی انجام خشونت هم‌چنان وجود خواهدداشت، اما می‌توانیم روی واکنش‌های صلح‌آمیزتر کار کنیم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

نویسنده:تِیج رِی

منبع: کوآرتز

اخلاق و اعتقادات شخصی علت خشونت در جهان است


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی