کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اختراع حمام بدون آب

این مقاله سخنرانی یکی از جوانترین و برجسته ترین کارافرینان جهان است که توسط گوگل به عنوان درخشانترین ذهن سال لقب گرفته است. لودویک ماریشان که در یک منطقه ی فقیر و دورافتاده ی افریقایی زندگی میکند دست به ابتکار جالبی زده و یک حمام بدون آب یعنی بدون نیاز حتی به یک قطره آب را ابداع کرده است، در ادامه متن سخنرانی وی را که در تد انجام گرفته، میخوانیم.

حمام

من در لیم‌پوپو رشد کردم، در مرز لیم‌پوپو و پومالانگا، شهر کوچکی که موتِتما نامیده می‌شود. میزان عرضه‌ی آب و برق مثل آب و هوا غیر قابل پیش‌بینی است، و در آن شرایط سخت بزرگ شدم، در سن ۱۷ سالگی با تعدادی از دوستانم در زمستان لم داده بودیم، و حمام آفتاب می‌گرفتیم. آفتاب لیم‌پوپو در زمستان واقعا گرم است. همچنان که حمام آفتاب می‌گرفتیم، بهترین دوستم که کنار من بود به من می‌گفت، “مرد، چرا کسی چیزی اختراع نمی‌کند که آن را روی پوست بمالی و لازم نباشد حمام کنی؟” و من ‌نشستم فکر کردم، ” مرد، من آن را می‌خرم”.

بنابراین به خانه رفتم، و کمی تحقیق کردم، و آمار بسیار تکان دهنده‌ای یافتم. امروزه بیش از ۲.۵ میلیارد نفر در جهان دسترسی مناسبی به آب و بهداشت ندارند. چهارصد و پنجاه میلیون نفر از آنها در افریقا هستند، و پنج میلیون نفر از آنها در افریقای جنوبی هستند. بیماری‌های مختلف در این محیط رشد کرده‌اند، حادترین آنها تراخم نامیده می‌شود. تراخم، نوعی عفونت چشم به علت ورود گرد و خاک به چشم است. عفونت‌های متعدد تراخم می‌توانند شما را به طور دائم کور کنند. هر ساله این بیماری هشت میلیون نفر را به طور دائم کور می‌کند. بخش تکان دهنده در مورد آن این است که برای جلوگیری از آلوده شدن توسط تراخم، تنها کاری که باید انجام دهید این است صورت خود را بشویید: نه دارو، نه قرص، نه تزریق.

مطلب مرتبط :‌۱۰ فایده‌ی علمیِ حمام کردن

به این ترتیب پس از دیدن این آمار تکان دهنده، با خود فکر کردم، “بسیار خوب، با این وجود که این کار را برای خود انجام نمی‌دهم و حقیقت این است که نمی‌خواهم به حمام بروم، اما حداقل باید آن را برای نجات دنیا انجام دهم.” با اسب کوچک قابل اعتماد خود، تلفن همراه نوکیا ۶۲۳۴ خود- من لپ تاپ نداشتم، اینترنت نداشتم، به جز پرداخت ۲۰ رَند(واحد پول افریقای جنوبی) به ازای هر ساعت در کافی نت – در ویکی ‌پدیا و گوگل در مورد لوسیون، کرم، ترکیب، نقاط ذوب و میزان سمی بودن جست‌وجو کردم- من دانش دبیرستانی داشتم – و یک فرمول کوچک بر روی یک تکه کاغذ نوشتم، که مانند ادویه مخصوصKFC بود.

گفتم بسیار خوب، فرمول آماده شد. حال باید آن را به اجرا گذاشت. پرش سریع به چها رسال آینده، پس از نگارش یک طرح کسب و کار ۴۰ صفحه‌ای بر روی تلفن همراه خود، با ثبت اختراع خود بر روی تلفن همراه، جوان‌ترین فرد دارنده ثبت اختراع در کشور هستم، و – (“دیگر نیازی به حمام نیست”) نمی‌توانم حرفی بیش از این بزنم. من حمام خشک را اختراع کردم، نخستین لوسیون جایگزین حمام در جهان. به معنای واقعی کلمه آن را روی پوست خود می‌مالید، و نیازی نیست به حمام بروید.

پس از تلاش برای امتحان کردن آن در دوران دبیرستان، با منابع محدودی که داشتم، به دانشگاه رفتم، افرادی را ملاقات کردم، آن را اجرا کردیم، و یک محصول با کارکرد کامل داریم که آماده رفتن به بازار است. و درحقیقت در بازار در دسترس است. به این ترتیب در زمینه‌ی تجارت‌گرایی و حمام خشک در دسترس درس‌هایی آموختیم. یکی از چیزهایی که آموختیم این بود مردم فقیر محصولات را به صورت عمده خریداری نمی‌کنند. آنها بر اساس تقاضا محصولات را خریداری می‌کنند.

افراد فقیر که در شهرهای دورافتاده زندگی می‌کنند حتی نمی‌توانند یک جعبه سیگار بخرند. آنها هر روز یک سیگار می‌خرند، حتی اگر گران‌تر باشد. بنابراین حمام خشک را در کیسه‌های کوچک نوآورانه بسته‌بندی کردیم. برای استفاده از آن فقط کافی است آن را دو نیم کنید، و فشار داده و له ‌کنید. و بخش جالب آن این است، یک کیسه به قیمت ۵ رند جایگزین یک حمام است.

پس از ایجاد مدل، در خصوص پیاده‌سازی محصول نیز دانش زیادی آموختیم. متوجه شدیم که حتی کودکان ثروتمند حومه نیز حداقل یک بار در هفته به حمام خشک نیاز دارند. به هر حال، دریافتیم که با هر بار حمام نرفتن می‌توان به طور متوسط ۸۰ میلیون لیتر آب را ذخیره کرد، و همچنین برای کودکان مناطق روستایی دو ساعت در روز ذخیره می‌شود، دو ساعت زمان بیشتر برای مدرسه، دو ساعت زمان بیشتر برای انجام تکالیف، دو ساعت زمان بیشتر برای این که تنها کودک باشند.

پس از مشاهده تاثیر جهانی، آن را به طرح پیشنهادی کلیدی خود، که نظافت و راحتی بود، محدود نمودیم. حمام خشک راحتی افراد ثروتمند است و ناجی زندگی افراد فقیر.

با عملی کردن محصول، اکنون در آستانه‌ی فروش محصول در سطح چندملیتی هستیم تا آن را به بازار خرده فروشی ببریم، و پرسشی که امروز برای حضار دارم این است که، در جاده‌های شنی لیم‌پوپو، با مقرری ۵۰ رند در هفته، برای مردم جهان راهی پیدا کردم که به حمام نروند. به راستی چه چیزی می‌تواند شما را متوقف ‌کند؟ و یکی دیگر از نکات کلیدی که در خلال این فرآیند آموختم، این است که در سال گذشته گوگل من را یکی از درخشان‌ترین ذهن‌های جوان در جهان نامیده است. من درحال‌حاضر بهترین کارآفرین دانش آموز در جهان هستم، نخستین افریقایی که این جایزه را دریافت کرده، و چیزی که واقعا من را سردرگم می‌کند این است که، من تمام این‌کارها را انجام دادم از آنجا که نمی‌خواستم به حمام بروم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

نویسنده: لودویک ماریشان

منبع: فوربس

اختراع حمام بدون آب


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۷۱ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی