کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اثر لغو تحریم‌ها ظاهر شد؛پیشتازی اقتصاد ایران در منطقه با رشد ۶ درصد 

موسسه مالیه بین‌المللی با پیش‌بینی رشد ۶ درصدی برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ و رشد ۱.۴ درصدی برای امسال اعلام کرد ایران مدتی است از لغو نسبی تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای منتفع شده است.

IIF.jpg

به گزارش بازده به نقل از تسنیم، موسسه مالیه بین‌المللی وابسته به بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد، در سال ۲۰۱۶ با لغو تحریم ها، رشد اقتصاد ی ایران از بیشتر کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا پیشی خواهد گرفت.

این موسسه افزود به دلیل کاهش قیمت نفت، ۱۵ کشور منطقه خاورمیانه و شمال افریقا در سال ۲۰۱۵ در مجموع رشد ۳ درصدی را تجربه خواهند کرد که پایین تر از نرخ رشد ۴.۵ درصدی در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ است.

این گزارش حاکی است، تعداد معدودی از این کشورها در سال ۲۰۱۵ رشدی قوی تر را شاهد خواهند بود، اما پیش‌بینی شده که رشد ایران از ۱.۴ درصد در سال ۲۰۱۵ به حدود ۶ درصد در سال آینده برسد.

دکتر گاربیس ایرادیان، اقتصاددان ارشد موسسه مالیه بین‌المللی در خاورمیانه و افریقا گفت، ایران مدتی است از لغو نسبی تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای منتفع شده است. وی افزود: «ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ منطقه پس از عربستان و بالاتر از امارات خود را مطرح کرده است… ایران در بین کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا متنوع‌ترین اقتصاد را دارد.»

گیاس گوکنت، اقتصاددان ارشد موسسه مالیه بین‌المللی گفت، تا پایان سال ۲۰۱۵، بیش از ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران وارد بازارهای جهانی خواهد شد. این اتفاق، روی بد سکه برای کشورهای عرب تولید‌کننده نفت خواهد بود.

موسسه مالیه بین‌المللی اعلام کرده، لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در کنار بازگشت تخصص خارجی به بخش انرژی و قطعات یدکی، به ایران اجازه خواهد داد تا در طی ۶ ماه میزان صادرات نفت خود را به سطح قبل از تحریم‌ها برساند.

بنابراین قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ پایین خواهد ماند و شاید از این هم پایین تر خواهد رفت.

موسسه مالیه بین‌المللی که در سال ۱۹۸۳ به عنوان زیرمجموعه‌ای از بانک جهانی شروع به کار کرد یک اتحادیه جهانی متشکل از موسسات مالی با حدود ۵۰۰ عضو از ۷۰ کشور و منطقه جهان است.

سایت کسب و کار بازده

منبع: تسنیم

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی