کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا می شود با پول خوشبختی خرید ؟

آیا می شود با پول خوشبختی خرید ؟

پرسش بسیاری از ما وقتی به مقایسه ثروت با چیزهای دیگر می پردازیم این است که آیا می شود با پول خوشبختی خرید ؟

از بچگی شنیده بودیم که پول خوش‌بختی نمی‌آورد. اما تحقیق انگس دیتون که امسال نوبل اقتصاد را برد، نشان می‌دهد که از قضا ثروت و خوش‌بختی بی‌ارتباط هم نیستند.

 

happiness_gch_1_640x360_thinkstock_nocredit.jpg

 

آقای دیتون جایزه نوبل را بابت تحقیقاتش در مورد مصرف، فقر و رفاه برده. اما آن‌طور که خودش می‌گوید، اقبال عمومی به کارش زمانی که در مورد خوش‌بختی می‌نویسد، آغاز می‌شود.

می‌گوید: “این تنها مقاله من است که ممکن است بشنوید دو نفر در سوپرمارکت هم در موردش حرف می‌زنند.”

مقاله مورد نظر آقای دیتون ممکن است کسانی را که فکر می‌کنند خوش‌بختی خریدنی نیست شگفت‌زده کند.

خوشبختی چیست؟

فیلسوفان هزاران سال است در مورد خوش‌بختی بحث می‌کنند. اندازه گرفتن چیزی که تعریفش هم روشن نیست، اگر غیرممکن نباشد، دشوار است.

پروفسور دیتون می‌گوید برای این‌که خوش‌بختی را اندازه بگیرد، دو جور پرسش طرح کرده: یکی کوتاه‌مدت، که موضوعش احساس رضایت روزمره است، و دیگری بلندمدت، که می‌خواهد بداند مردم در مورد کلیت زندگی‌شان چه فکر می‌کنند.

پرسش ممکن است این‌گونه طرح شود: “فرض کنید زندگی نردبانی است با ده پله، که پله دهم بهترین زندگی قابل‌تصور برای شماست. خودتان را روی پله چندم می‌بینید؟”

پول خوشبختی می‌آورد

پروفسور دیتون می‌گوید وقتی از مردم می‌پرسید از زندگی‌شان چقدر راضی‌اند، پاسخ‌شان مستقیما به درآمدشان ربط دارد.

طبق مدعای آقای دیتون فرقی نمی‌کند در چه سطحی باشید. حتی بین ثروتمندترین‌های جهان هم، آن‌که بیشتر پول دارد نمره بهتری به زندگی‌اش می‌دهد.

اما – آن‌طور که پروفسور دیتون می‌گوید – نمودار نمره‌ای که آدم‌ها به زندگی‌شان می‌دهند “لگاریتمی” است، یعنی “هرچه بالاتر می‌روید فاصله پله‌ها بیشتر می‌شود و برای این‌که به پله بعدی برسید به مراتب بیش از آن‌چه برای رسیدن به پله قبلی لازم داشتید لازم خواهید داشت. و البته پله آخری در کار نیست.”

پروفسور دیتون معتقد است این مشاهده “نه فقط در مورد اشخاص، که در مورد کشورها هم صادق است.”

بنابراین شاید بشود گفت با پول می‌شود خوش‌بختی خرید، دست‌کم در معنای رضایت از زندگی.

خوشی روزمره

اما احساس رضایت یا خوشی روزمره چطور؟ آیا پاسخ مردم فرق می‌کند اگر بپرسید “امروز چطور بود؟ پرتنش بود یا شاد؟”

ادعای پروفسور دیتون این است که در این حالت هم رضایت به پول وابسته است، اما تا درآمد حدود ۷۵ هزار دلار در سال. به بیان دیگر، کسانی که کمتر از این پول در می‌آورند احتمالا در زندگی روزمره بیشتر دغدغه پول دارند، و این باعث می‌شود کمتر راضی باشند.

آقای دیتون می‌گوید: “اگر این دغدغه مدام نباشد، کیفیت زندگی هر ساعت شما فرق خواهد کرد. اما اگر پول نداشته باشید، احتمالا هر روز احساس درماندگی می‌کنید.”

جالب این‌جاست که بعد از آن رقم ۷۵ هزار دلار – آن‌طور که تحقیق آقای دیتون نشان داده – دیگر این‌که چقدر پول دارید در خوشی یا رضایت روزمره‌تان نقش چندانی ندارد.

خلاصه این‌که، به نظر می‌رسد در پاسخ به پرسش “آیا می‌شود با پول خوش‌بختی خرید؟” باید گفت “با چقدر پول؟ و کدام خوش‌بختی را؟”


منبع: بی بی سی

//بازده//

آیا می شود با پول خوشبختی خرید ؟


*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی