کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

زمان مرگ چه اتفاقی برای انسان می افتد

 زمان مرگ چه اتفاقی برای انسان می افتد

انسان می خواهد بداند در زمان مرگ و پس از آن چه اتفاقی برای اش می افتد. این نوشتار به پاسخ این پرسش از منطر علمی می پردازد. تنها عده‌ی خاصی از آدم‌ها هستند که می‌دانند پس از مرگ چه اتفاقی رخ می‌دهد: مردگان! و از آن‌جا که مرده‌ها به این زودی رازشان را فاش نخواهند کرد، وظیفه‌ی دانشمندان است که توضیح بدهند بعد از مرگ چه اتفاقی می‌افتد.

مرگ

دانشمندان می‌گویند، مرگ، درست مانند زندگی، یک فرآیند است. نخستین مرحله از این فرآیند با عنوان “مرگ بالینی” شناخته شده‌است. این مرحله بین ۴ تا ۶ دقیقه طول می‌کشد و از زمانی شروع می‌شود که تنفس شخص متوقف می‌شود و قلب دیگر خون را پمپاژ نمی‌کند. در طول این مدت، ممکن است به اندازه‌ای اکسیژن در مغز باشد که آسیب پایداری رخ ندهد. سایر ارگان‌ها، مانند کلیه و چشم‌ها نیز در طول مرگ‌ بالینی زنده می‌مانند.

مطلب مرتبط : تجربه نزدیک به مرگ چگونه بر ما اثر میگذارد

در مرحله‌ی دوم از مردن که با عنوان مرگ بیولوژیکی شناخته شده‌است، فاسد شدن سلول‌های بدن شروع می‌شود و ارگان‌ها- از جمله مغز- از کار می‌افتند. پزشکان گاهی اوقات میتوانند مرگ‌ بیولوژیکی را با استفاده از روش هیپوترمی – پایین‌تر از حد نرمال آوردن دمای بدن- متوقف کنند. این متد می‌تواند جلوی فساد سلول‌ها را بگیرد و برای احیاءِ بیماران قلبی استفاده شده‌است.

این مراحل از مرگ‌ به خوبی قابل درک هستند، اما آن‌چه هنوز دست‌نیافتنی باقی مانده‌است این است که بعد از مرگ بالینی و بیولوژیکی چه اتفاقی برای انسان می‌افتد. برای آگاه شدن از این رمز و راز، محققان به تجربیات نزدیک به مرگ‌ رو آورده‌اند.

مطابق با گزارش “مرکز تجربیات خروج از بدن در لس‌آنجلس”، بیش‌تر از ۸ میلیون امریکایی تجربه‌ی نزدیک به مرگ‌ را گزارش داده‌اند. این تجربه زمانی رخ می‌دهد که فرد یا به لحاظ بالینی مرده‌است، نزدیک مرگ‌ است یا در موقعیتی است که مرگ محتمل است و پیش‌بینی می‌شود.

مطلب مرتبط : ۵ نشانه که روح عزیز از دست رفته تان همین نزدیکی‌ها است

بسیاری از آدم‌هایی که تجربیات نزدیک به مرگ‌ داشته‌اند، احساسات مشابهی را گزارش می‌دهند: احساسی مثل این‌که بیرون از بدن‌شان شناور هستند، سریع در یک تونل به سمت نور حرکت می‌کنند یا عزیزان‌شان را که فوت کرده‌اند می‌بینند.

محققان به طور مستمر تجربیات نزدیک به مرگ را مطالعه می‌کنند تا فرآیندهای بیولوژیکی یا عصبی که پشت چنین رخدادهایی است را درک کنند. برخی از مطالعات ادعا می‌کنند که تجربیات نزدیک به مرگ‌ فقط نوع دیگری از رویاپردازی هستند، در حالی که سایرین این تجربیات را به نبودن اکسیژن در مغز نسبت می‌دهند.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: لایو ساینس

زمان مرگ چه اتفاقی برای انسان می افتد؟


مطالب مرتبط
شایع‌ترین دلیل مرگ زنان ایرانی چیست؟
آنفلوآنزا خوكي ۸ كرماني را كشت
۵ نشانه که عشق از دست رفته تان سعی دارد با شما ارتباط برقرار کند
زندگی پس از مرگ از دیدگاه علم : نتایج و شواهد بزرگ‌ترین مطالعه
آنچه از تجربه نزدیک به مرگ باید بدانید
۱۰ بدترین راه های مردن
آیا ترس از مرگ غیر عادی است؟
۳ تست خیلی ساده که می‌گوید چه کسی زودتر می‌میرد
زنده شدن پس از مرگ:این ۵ نفر مردند و زنده شدند، آنها چه دیدند؟
۱۰ درس زندگی از آدم هایی که مردند و زنده شدند
مکتب ذن بودایی درباره مرگ و زندگی پس از مرگ چه می گوید
۱۰ حقیقت در مورد مرگ که خیلی عجیب و غریب هستند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی