کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا راز جذابیت این است؟

روانشناسان الی فینکل و پل ایستویک، زندگی حرفه‌ای خود را صرف مطالعه روی جاذبه‌ی احساسی و راز جذابیت کرده‌اند. مطالعه‌ی آنها روی همسریابی برق‌آسا نشان داده‌است که، به دلیل پدیده‌ای به نام “شناخت بدن‌مند” انسان‌ها طوری تنظیم شده‌اند که چیزهایی را ترجیح بدهند که به آنها نزدیک می‌شوند و بنابراین بهترین کار شاید این باشد که زودتر سر قرار برسیم تا طرف مقابل به ما نزدیک شود. آنها همچنین ثابت کرده‌اند علی‌رغم این‌که مردان می‌گویند جاذبه برای‌شان اولویت دارد و زنان می‌گویند میزان درآمد معیار مهم‌تری است، وقتی در زندگی واقعی پای انتخاب شریک زندگی وسط باشد، هیچ تفاوت جنسیتی وجود ندارد.

جذابیت, راز جذابیت

درحال‌حاضر، فینکل و ایستویک همراه با نویسندگانی از دانشگاه استنفورد و برکلی، مطالعه‌ی جدیدی در ژورنال آکادمی ملی علوم دارند. این مطالعه، همسریابی برق‌آسا را به همراه داده‌های وب‌گاه همسریابی تیندر استفاده می‌کند برای این‌که نشان بدهد در تصمیمات آنیِ ناشی از نخستین برداشت، زبان بدن اهمیت دارد: آنها می‌نویسند، ” گشودگی وضعیت بدن- گستراندن بدن در فضای فیزیکی- بیش‌تر از هر چیز دیگری میزان جذابیت را پیش‌بینی می‌کرد.”در مطالعات آنها روی همسریابی برق‌آسا، احتمال شنیدن پاسخ مثبت از طرف مقابل، در آدم‌هایی که حالت بدنی گشوده داشتند در مقایسه با کسانی که حالت بدن‌شان بسته بود، دو برابر بود. تیندر با این موضوع موافق است: زمانی که ۳۰۰۰ نفر از کاربران منطقه‌ی خلیج نگاهی به عکس‌ها انداختند، احتمال انتخاب کسانی که در تصاویر، زبان بدن گشوده‌ای داشتند، به مراتب بیش‌تر بود.

مطلب مرتبط: ۴ روش که جذاب ترین آدم یک جمع باشید

آن‌ها می‌گویند، نفوذ و پذیرندگی کسب کنید. رفتارهای غیرکلامی ما می‌توانند جایگاه ما را در سلسله مراتب اجتماعی نشان بدهند. “دست‌وپای گشوده، نیم‌تنه‌ی کش آمده، و/یا بزرگ بودن فضای اشغال شده” نشانه‌های غیرکلامی نفوذ و پذیرا بودن هستند و به نوبه‌ی خود نشان می‌دهند که شخص در سلسله مراتب اجتماعی رتبه‌ی بالایی دارد.

در آزمایشی که آنها روی ۱۴۴ قرار همسریابی برق‌آسا انجام دادند، برای پیش‌بینی ارتباط بین زوج‌ها، زبان بدن گشوده حتی معیار بهتری در مقایسه با جنسیت یا مشترکات بود. احتمال این‌که آدم‌های با زبان بدن گشوده سرگرم‌کننده‌تر، جذاب‌تر، و دارای درآمد بالاتر به نظر برسند، بیش‌تر بود.

آن‌ها سپس ۶ نفر را در وب‌گاه تیندر عضو کردند. در واقع، آنها ۱۲ پروفایل جدید راه‌اندازی کردند، همراه با یک تصویر با حالت بدن گشوده و یک تصویر با حالت بدنی بسته برای هر یک از این ۶ نفر؛ تنها تفاوت بین دو عکس همین بود. چگونه یک فرد فقط با تغیر زبان بدن، حس متفاوتی را انتقال می‌دهد؟

“پروفایل‌هایی که دارای تصاویر با حالت بدنی گشوده و ژست‌های پذیرنده بودند، به طور قابل توجهی بیش‌تر از پروفایل‌هایی که تصاویرشان حالات بدنی غیرپذیرا و بسته را نشان می‌داد، پاسخ مثبت دریافت کردند. این داده‌ها همچنین نشان دادند احتمال این‌که پروفایل‌های دارای تصاویر گشوده از سوی یک شرکت‌کننده‌ی مشخص، پاسخ مثبت دریافت کنند ۲۷ درصد بیش‌تر بود.”

مطلب مرتبط: ۴ روش که جذاب ترین آدم یک جمع باشید

آزمایش سوم نیز از مردم خواست که به “نفوذ” و “پذیرندگی” در این حالات بدنی بسته و گشوده در پروفایل‌های تیندر امتیاز بدهند. قطعا فاکتورهایی که به شدت با زبان بدن گشوده مرتبط هستند، یک تصویر قوی به ما می‌دهند، هم از این حقیقت که زبان بدن گشوده منجر به جاذبه‌ی احساسی می‌شود و هم: ما به لحاظ اجتماعی به دنبال یک شریک زندگی دارای نفوذ هستیم و زبان بدن یک “معیار” خوب در محاسبات ما است.

آیا به دنبال راز جذابیت هستید و دوست دارید در همان دیدار اول جذاب به نظر برسید؟ محققان ما می‌گویند:

“نتایج فعلی ما نشان می‌دهند که آدم‌های دارای حالت بدنی گشوده و پذیرنده، جاذبه‌ی احساسی زیادی برای دیگران خواهند داشت.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: سایکولوژی تودی

راز جذابیت چیست؟


 

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی