کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا بیماری روانی را از والدین‌تان به ارث می‌برید؟

دانشمندان در تلاش برای پیدا کردن علت هر نوع بیماری روانی ، به طور فزاینده‌ای در حال بررسی فاکتورهای ژنتیکی هستند. از نظر جیمز لانگمن- که پدرش بعد از ابتلا به اسکیزوفرنی خود را کشت- این سوال بسیار شخصی است.

بیماری روانی

همیشه از دیگران می‌شنوم که شبیه پدرم هستم، و رفتار و عادات او را دارم. این موضوع باعث افتخار من است اما گاهی اوقات نیز من را نگران می‌کند زیرا او مبتلا به اسکیزوفرنی بود، و وقتی ۹ ساله بودم خودکشی کرد.

بعد از طی کردن یک دوره‌ی دو هفته‌ای بسیار بد، آپارتمان خود را در لندن به آتش کشید و خود را از یک پنجره بیرون انداخت.

برخی از جزییات زندگی او در هنگام بررسی این داستان، روشن شد. چند بار تلاش برای خودکشی؛ قدم زدن در اطراف لندن در حالی که فقط حوله‌ی تنپوش بر تن داشت؛ و شنیدن صدای صحبت دیگران در مغزش. این‌ها جزییاتی هستند که به شدت در تضاد هستند با مردی که من به یاد می‌آورم؛ زمانی او خوب- شاد، خلاق و باحال بود.

بیست سال قبل، پدر خودش- پدربزرگ من- بعد از این‌که متوجه شد مبتلا به سرطان است، خودش را کشت. در خانواده‌ی من نیز افراد دیگری نیز هستند که مشکلات روانی دارند. من، حالا که بیست و اندی سن دارم، گاهی با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنم. بنابراین طبیعی است که فکر کنم و بپرسم : آیا این مشکل در خانواده‌ی من ارثی است؟

برای بسیاری از آدم‌ها، صحبت کردن از سلامت روان دشوار است. اما آن‌ها که با این مشکلات روبه‌رو هستند، اغلب می‌توانند بعضی از اعضای خانواده‌شان را نام ببرند که مشکلات مشابهی دارند. آیا علت افسردگی من، ضربه‌ی از دست دادن پدرم در چنان شرایط غم‌انگیزی بود؟ یا این‌که افسردگی در دی‌ان‌ای من وجود دارد؟

بیماری روانی

پژوهشگران در دانشگاه کینگز لندن (کی سی‌ال) در حال بررسی ژنتیک سلامت روان بوده‌ و هستند.

مطالعه‌ی دوقلوها و پیشینه ی  خانوادگی ثابت کرده‌اند که بیماری‌های روانی تا حدی ژنتیکی هستند. اما تازه چند سال است که داشنمندان قادر شده اند به طور کامل تغییرات ژنتیکی را تشخیص بدهند که ممکن است باعث افزایش این ریسک شوند.

پروفسور کاترین لوئیس، پژوهشگری از مرکز تحقیقات زیست-پزشکی ان‌ای‌اچ‌آر مادزلی می‌گوید: ” تشخیص ژنتیک اختلالات روانی دشوار است. ما در مدرسه چیزهایی آموخته‌ایم درباره‌ی بیماری‌های مندلی (مربوط به قوانین گرگور مندل)- مثل بیماری هانتینگتون و فیبروز سیستیک- که در آنها ژن، یعنی یک ژن واحد ، منجر به بیماری می‌شود.”

” یک ژن واحد باعث بروز اختلالات روانی نمی‌شود، بلکه مجموعه‌ای از ژن‌ها در این میان نقش دارند. ما باید فکر کردن درباره‌ی این موضوع را به عنوان یک بروز جمعی ژنتیک شروع کنیم.”

کار کی‌سی‌ال هنوز در مراحل اولیه‌اش است. اما تا کنون ۱۰۸ ژن دارای تغییر را در آدم‌های مبتلا به اسکیزوفرنی کشف کرده‌اند. درحال‌حاضر، ۹ ژن در کسانی که افسردگی دارند و ۲۰ ژن در کسانی که اختلال دوقطبی دارند، کشف شده‌است. مطمئنا هنوز هم ژ‌ن‌های زیادی وجود دارند که باید کشف شوند و دانشمندان می‌گویند بسیاری از این ژن‌ها بین اختلالات مختلف، مشترک هستند.

شناختن میراث ژنتیکی من مهم است زیرا به من کمک می‌کند که از چنگال احساسات اجتناب‌ناپذیری که افسردگی به من می‌دهد فرار کنم. آیا قرار است این اتفاق بیفتد؟ آیا می‌توانم بر آن غلبه کنم؟ آیا این مشکل بزرگ‌تر از من است؟

بیماری روانی

لوئیس می‌گوید، ” شواهدی از چند سال گذشته نیز نشان می‌دهند که اختلالات روانی فاکتورهای خطر ژنتیکی مشترکی دارند- برای مثال، تنوع ژنتیکی مرتبط با اسکیزوفرنی هم با اختلال دوقطبی و هم با افسردگی هم‌پوشانی دارد.”

اسکیزوفرنی پدرم به من منتقل نشده است- زیرا من تا کنون هیچ کدام از علائمی را که تا کنون باید می‌داشتم، تجربه نکرده‌ام- اما شاید برخی از کدگذاری‌های ژنتیکی که بین ما مشترک است سبب بروز افسردگی در من شده‌است.

بروز ژن در خواهر و برادرها ممکن است بسیار متفاوت باشد. لوسی و جانی که دوقلو هستند، یک مادر دوقطبی دارند. جانی هم مبتلا به همین اختلال است درحالی که لوسی این مشکل را ندارد. جانی می‌گوید، “وقتی حالم بد است حتی نمی‌توانم خودم را از تخت بیرون بکشم. یا اگر بیرون بیایم، شاید یک مرحله جلو رفته باشم و خودم را از تخت بیرون کشیده باشم اما هیچ چیز را نمی‌توانم درک کنم. به معنای واقعی کلمه نمی‌توانم بفهمم چیزها چه ربطی به هم دارند. مغزم پر از ابهام است. بنابراین تعداد زیادی جنبه‌ی فیزیکی وجود دارد از احساساتی که آدم‌ها ناخوشی روانی می‌نامند.

من از او پرسیدم وقتی بیماری مادرش در او تشخیص داده شد، چه احساسی داشت.

بیماری روانی

“اوه خدای من. احساسات و واکنش‌های عقلانی بسیار متفاوتی که ممکن است تجربه کنید. با آرامش گریه کردم.” او ادامه داد: “من بچه‌ی مادرم هستم. اما احساس می‌کنم اختلال من منحصر به فرد است. زیرا هر اختلالی منحصر به همان شخص است.”

اگر یکی از والدین شما افسردگی دارد، احتمال این‌که شما هم افسردگی را تجربه کنید، دو برابر بقیه است. در مورد بیماری اختلال دوقطبی، شما ۴ برابر بیش‌تر در معرض ابتلا هستید. و در مورد اسکیزوفرنی- که پدر من هم مبتلا به آن بود- احتمال ابتلا ۸ برابر است.

اما این‌ها ریسک‌های نسبی هستند- خطر کلی احتمال بسیار پایینی دارد. و مثل همیشه شانس به ارث بردن صفات ژنتیکی، میزان خاصی است. تربیت ما و آن‌چه به عنوان بچه یا بزرگسال تجربه می‌کنیم، تاثیر عظیمی دارد بر این‌که آیا به بیماری روانی مبتلا می‌شویم یا نه.

بیماری روانی

مرگ پدر من تاثیر شگرفی روی زندگی و روابط من با مادرم داشت. او نیز مبتلا به افسردگی (احتمالا در اثر مرگ پدرم) بود. بنابراین صحبت با او بسیار ضروری بود، برای‌این‌که کمی بیش‌تر درباره‌ی آن‌چه گذرانده بود و نگرانی‌هایی که در مورد من داشت، بدانم.

او به وضوح به دلیل این‌که نتوانسته بود جلوی مرگ پدرم را بگیرد، احساس گناه داشت. و در نتیجه نگرانی‌های دیگری داشت در مورد این‌که شاید من هم مثل پدرم دچار بیماری روانی شوم. او روز مرگ پدرم را توضیح می‌دهد. این‌که به مدرسه آمده بود تا موضوع را به من بگوید، و صورت من را به خاطر می‌آورد که در آن زمان ۹ ساله بودم؛ روی پاهای‌ش نشسته بودم و رو به بالا صورت‌اش را نگاه می‌کردم و پاهایم بین پاهای او تاب می‌خوردند. او به من گفت که آن شب به یاد پدرم گریه کردم. من هیچ کدام از این‌ها را به خاطر نمی‌آورم.

اما او هنوز هم می‌ترسد که من یک اختلال جدی مثل اسکیزوفرنی را به ارث ببرم.

او می‌گوید، “پدرت به تو افتخار می‌کند. او افتخار می‌کند که تو تمام کارهایی را، انجام می‌دهی که هرگز نتوانست در آنها به موفقیت برسد. او در قلب خود احساس خواهد کرد که: وای خدای من چه مرد جوان فوق‌العاد‌ه‌ای- او پسر ما است.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: بی‌بی‌سی

بازده

موضوع محوری:

به ارث بردن بیماری روانی

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۷۸ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
مینیون

دوستان در جریان باشید دیوونه بازی در بیارین پدر و مادر و اجدادتون میره زیر سوال

wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی