کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواب دیدن نابینایان: آدم‌های نابینا چه خواب هایی می‌بینند؟

اگر خواب ها انعکاسی از واقعیت هستند، شخصی با حس متفاوتی از واقعیت چگونه خواب می‌بیند؟ هر کسی خواب می‌بیند، حتی اگر متقاعد شده باشد که نمی‌بیند. برخی آدم‌ها هرگز نمی‌توانند خواب‌شان را به خاطر بیاورند و برخی دیگر پس از بیدار شدن فقط احساسی مبهم را به یاد می‌آورند. در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده می شود که خواب دیدن نابینایان چگونه است.

dream-672x372

تعریف یک رویا به این صورت است: ’دنباله‌ای از تصاویر، ایده‌ها، عواطف و احساسات که بی‌اختیار طی مراحل خاصی از خواب در ذهن رخ می‌دهند ‘.

blindfold-300x200

وقتی تصاویر را حذف کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ زیرا شما هرگز حس بینایی را تجربه نکرده‌اید. یا چه می‌شود اگر شخصی بینایی را در برهه‌ای از زندگی‌اش تجربه کرده باشد اما نابینا شده باشد. آیا این اتفاق خواب دیدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی ژورنال اسلیپ منتشر شده است، ما را به دنیای خواب‌های افرادی می‌برد که نمی‌توانند ببینند. سه گروه متفاوت مورد بررسی قرار گرفتند.

گروه اول بینایی کامل داشتند، گروه دوم در مرحله‌ی خاصی از زندگی‌شان نابینا شده بودند و گروه سوم شامل کسانی بود که نابینا متولد شده بودند. هر گروه ۳ سوال مشابه دریافت کرد:

خواب‌شان را بلافاصله پس از بیدار شدن توصیف کنند.

آیا در طول خواب‌شان عواطفی را تجربه کردند؟

آیا خواب‌شان موضوع خاصی مانند پرواز یا سقوط کردن داشت؟

77535695_dreaming-spl-300x168

برای افرادی که می‌توانند ببینند، خواب دیدن اساسا یک فعالیت دیداری است. دنباله‌ای از تصاویر همراه با پس زمینه‌ای از عواطف. برای کسانی که فاقد حس بینایی هستند، سایر حواسی که بیش‌ترین استفاده را در زندگی‌شان دارند، غالب است.

هم‌چنین بین خواب‌های افرادی که در برهه‌ای از زندگی‌شان قادر به دیدن بودند و خواب‌های کسانی‌که هرگز بینایی را تجربه نکرده‌ بودند، تفاوت وجود داشت.

هرچه خاطرات فرد از بینایی بیش‌تر بود، تصاویر بیش‌تری در خوابش ظاهر می‌شد. زمانی‌که سن فرد بالاتر می‌رود این تصاویر کم‌تر و کم‌تر شده، و خاطره‌ی آن تصاویر کم‌رنگ می‌شود.

آدم‌هایی که هرگز بینایی را تجربه نکرده بودند، خواب‌هایشان را با حواس دیگری پر می‌کنند که در زندگی روزمره‌ی خود استفاده می‌کنند.

خواب‌های آنها حاوی بو و صدا است؛ حتی می‌توانند حس چشایی یا لامسه را هم ثبت کنند. هم‌چنین طی مرحله‌ی خواب آر‌ای‌ام یا حرکت چشمی سریع، مرحله‌ای از خواب که بیش‌تر خواب‌ها در آن رخ می‌دهند، تقریبا هیچ حرکت چشمی‌ ندارند.

lucid_dreaming_by_arthurblue-d391v5v-300x173

حقیقت جالبی که برای محققان روشن شد، این بود که افرادی که از زمان تولد نابینا هستند چهار برابر بیش‌تر از افراد بینا احتمال دارد کابوس ببینند.

آن‌ها قادر نبودند چگونگی آن را پاسخ دهند. با این حال نظریه‌ای ارائه داند. کابوس‌ها روش مواجه‌ی مغزمان با تهدیدهایی است که در زندگی روزانه ما را احاطه کرده‌اند. از آن‌جایی‌که یکی از حواس‌ آنها کم است، افراد نابینا در موقعیت‌هایی که فردی دیگر معمولا به بینایی‌اش تکیه می‌کند، شکننده‌تر هستند.

موضوعات اصلی کابوس‌های افراد نابینا با این نظریه هماهنگ است، زیرا معمول‌ترین آنها چنین است: تصادف کردن با ماشین یا گم شدن.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_اسما حسنی

منبع: اسپیریت ساینس

خواب دیدن نابینایان: آدم‌های نابینا چه خواب هایی می‌بینند؟

خواب دیدن نابینایان


مطالب مرتبط
احساسات منفی چگونه در بخش‌های مختلف بدن درد ایجاد می‌کنند
۵ نشانه نیاز شما به هیجان درمانی
سریع به خواب رفتن: با این روش در کم تر از ۶۰ ثانیه به خواب بروید
هوش هیجانی: ۹ نشانه هوش هیجانی بالا
از بین بردن چربی شکم با یک نوشیدنی بی نظیر
چرا ماساژ پاها هر شب قبل از خواب لازم است
رفع ۹ مشکل رایج در خواب که شما هم به آن دچار هستید
۹ راه عالی برای صبح زود بیدار شدن از خواب
عوارض فقط ۲ ساعت کم خوابی در هفته بر سلامتی را بدانید
۹ قانون جدید خوابیدن برای سلامتی انسان که باید بدانید
خفگی در خواب :۳ نوع آپنه خواب که حتما باید بدانید
ساعت بدن: درمان ۷ مشکل خواب با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی