کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

وضعیت آب در جهان در ۲۰۵۰

در این نوشتار در باره وضعیت آب در جهان در ۲۰۵۰ بر اساس مطالعات علمی بحث می شود.

برای تغذیه و پشتیبانی از جمعیت در حال رشد جهان، اقتصاد جهانی باید پویایی‌اش را حفظ کند. آب برای رشد آینده، هم ضروری است و هم عامل اصلی محدودکننده‌ی آن است. برای مثال، زندگی کسب‌وکارها در مناطق کم آب معمولاً با ریسک بیشتری مواجه است. از همین رو، دلیل سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری‌هایشان به‌شدت به منابع آب توجه دارند.

stock-footage-planet-earth-with-white-cage-net-upon-the-water-surface.jpg

راهبردهای مطرح امروزی در مدیریت آب، پیشرفت خوبی داشته‌اند. کارآمدی و بهره‌وری حاصل از مدیریت آب و بازدهی مربوطه می‌تواند این ریسک کم‌آبی را کاهش دهد و سطوح بالاتری از رشد را فراهم بیارود. اما چقدر بالاتر؟ تا مقادیر مطلوب چقدر فاصله است؟

پاسخ این پرسش در فشارهای عرضه و تقاضای فعلی مشخص است، رشد جمعیت و افزایش در مقدار آب مصرفی، نشان‌دهنده‌ی رفتار مصرفی آب مبتنی بر رشد جمعیت است. همچنین فشار تقاضا شامل مصارف آب صنعتی و منطقه‌ای می‌شود. تغییرات آب‌وهوا در تقاضای آب افزایش‌یافته برای مصارف کشاورزی یا ذخیره‌ای نقش دارد.در بخش عرضه، مواردی همچون انتقال آب، دسترس‌پذیری و چالش تغییرات کنونی آن باعث کاهش منابع جدید آبی خواهد شد.

این روندها در کنار هم بحران آب را می‌سازند و تداخلات اقتصادی و سیاسی این بحران را تشدید می‌کنند. بنابراین حرکت در جهت خلاف این روندها برای حفظ و رشد آینده‌ی آب ضروری به نظر می‌رسد.

امروزه بسیاری از مناطق جهان به دلیل رشد اقتصادی و رشد جمعیت تحت تأثیر بحران آب قرارگرفته‌اند. در حقیقت، ۲.۵ میلیارد نفر (۳۶% جمعیت جهان) در این مناطق زندگی می‌کنند و بیش از ۲۰% تولید ناخالص داخلی جهان در نواحی کم آب و با تولیدی ریسک‌پذیر انجام می‌شود.

امروزه، شتاب فزاینده‌ی توسعه‌ی انسانی و کُندی مدیریت مواردی پیچیده همچون منابع آب، منجر به چالش پیش رو در آینده می‌شود. برای پیاده‌سازی تغییرات موردنیاز در حوزه‌ی آب، به لحاظ بهبود روش‌های حاکمیت یا بهبود سیستم‌های زیرساختی، سال‌ها و حتی دهه‌ها ( نه هفته‌ها یا ماه‌ها) زمان نیاز است.

بنا بر تحلیل موسسه‌ی پژوهش‌های سیاست بین‌المللی مواد غذایی، باسیاست‌های کنونی، ۴.۸ میلیارد نفر_ بیش از نصف جمعیت جهان_ و تقریباً حدود نیمی از تولیدات جهانی تحت تأثیر ریسک ناشی از بحران آب در سال ۲۰۵۰ خواهند بود.

مطالعه‌ی موسسه‌ی تحقیقات سیاست بین‌المللی مواد غذایی همچنین نشان داد ۴۵% کل تولید ناخالص داخلی (۶۳ تریلیون دلار) در معرض ریسک بحران آب ۲۰۵۰ خواهد بود. این مقدار ۱.۵ برابر اندازه‌ی کل اقتصاد جهانی امروز است.
با تولید کمتر زباله، آلوده‌سازی کمتر و بازیابی زباله‌ها، امکان مدیریت اثربخش‌تر و کارآمدتر در همه‌ی جنبه‌های استفاده از آب به‌صورت انفرادی، جمعی، کشاورزی و صنعتی فراهم می‌شود و می‌توان به سطوح بالاتر بهره‌وری در منابع آب (بهره‌وری اقتصادی از هر قطره) رسید و بحران آن را کاهش داد. با پیشرفت مداوم فناوری و بهبود زیرساخت‌ها، ظرفیت منابع آب افزایش خواهد یافت و درعین‌حال خدمات لازم جهت تأمین آب آشامیدنی برای جمعیت فقیر فراهم می‌شود.

بدین ترتیب، بیش از یک میلیارد نفر و ۱۷ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، در اثر ناپایداری منابع آب در سال ۲۰۵۰ تحت تأثیر خطر نخواهند داشت.

تنها با تغییر رویکردهای امروزی در مدیریت و بهره‌وری فردای آب (بهره‌وری اقتصادی از هر قطره) می‌توان آینده‌ای مطمئن را تضمین کرد. این مسیر پاینده و آبی، به اطمینان از دنیایی بهتر برای نسل امروز کمک خواهد کرد.


منبع: گروینگ بلو

سایت کسب و کار بازده

وضعیت آب در جهان در ۲۰۱۵۰


(مشاهده ۲۷ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “وضعیت آب در جهان در ۲۰۵۰”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 2٫558 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت